The polarising angle of glass is 57⁰. A ray of light which is incident at this angle

The Polarising Angle Of Glass Is 57 A Ray Of Physics Question

The polarising angle of glass is 57⁰. A ray of light which is incident at this angle will have an angle of refraction as

Options

(a) 43⁰
(b) 25⁰
(c) 38⁰
(d) 33⁰

Correct Answer:

33⁰

Explanation:

Given, θₚ = 57⁰

According to Brewster’s law, we have

θₚ + r = 90⁰ ⇒ r = 90⁰ – θₚ ⇒ r = 90⁰ – 57

Angle of refraction, r = 33⁰

Related Questions:

  1. A particle of mass ‘m’ is kept at rest at a height 3R from the surface of earth
  2. The ratio of volumes of nuclei (assumed to be in spherical shape) with respective
  3. A body covers 200 cm in the first 2 seconds and 220 cm in the next 4 seconds.
  4. Photons of 5.5 eV energy fall on the surface of the metal emitting photoelectrons
  5. A particle of mass m is projected with a velocity v making an angle of 45°

Topics: Wave Optics (101)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*