| ⇦ |
| ⇨ |
40 g of Argon is heated from 40⁰C to 100⁰C (R=2 cal/mole). Heat absorbed at constant volume is
Options
(a) 100 cal
(b) 80 cal
(c) 180 cal
(d) 120 cal
Correct Answer:
180 cal
Explanation:
Heat absorbed at constant volume = nCvdT
Now argon is monoatomic Cv = (3/2) R
Number of moles = 4/0/40 = 1
.·. Q = 1 × (3/2) × 2 × (100-40) = 3 × 60 = 180 cal.
Related Questions: - A sound absorber attenuates the sound level by 20 dB. The intensity decreases
- If oxygen has root mean square velocity of C m/s, then root mean square velocity of H
- A compass needle which is allowed to move in a horizontal plane
- In P-N junction having depletion layer of thickness 10⁻⁶ m, the potential across
- The angle between the two vectors A = 3i+4j+5k and B = 3i+4j-5k will be
Topics: Thermodynamics
(179)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A sound absorber attenuates the sound level by 20 dB. The intensity decreases
- If oxygen has root mean square velocity of C m/s, then root mean square velocity of H
- A compass needle which is allowed to move in a horizontal plane
- In P-N junction having depletion layer of thickness 10⁻⁶ m, the potential across
- The angle between the two vectors A = 3i+4j+5k and B = 3i+4j-5k will be
Topics: Thermodynamics (179)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply