A particle moving in a straight line covers half the distance with speed of 3 m/s

A Particle Moving In A Straight Line Covers Half The Physics Question

A particle moving in a straight line covers half the distance with speed of 3 m/s.The other half of the distance is covered in two equal time intervals and with speeds of 4.5 m/s and 7.5 m/s,respectively. The average speed of particle during this motion is

Options

(a) 4 m/s
(b) 5 m/s
(c) 5.5 m/s
(d) 4.8 m/s

Correct Answer:

4 m/s

Explanation:

Average Speed for second half= 4.5+7.5/2 =6 m/s

If particle travels in two equal time interval, Average Speed  = 2v1*v2 / (v1+v2)

here v1=3 m/s and v2=6 m/s, so

Average Speed= 2*v1*v2/v1+v2 = 2*3*6 / (6+3) =36/9=4.0 m/s

Related Questions:

  1. A sound absorber attenuates the sound level by 20 dB. The intensity decreases
  2. Transformer is used to
  3. The physical quantity which does not have the same dimensions as the other three is
  4. If voltage across a bulb rated 220 volt-100 Watt drops by 2.5% of its rated value
  5. A potentiometer wire of length 10 m and resistance 10 Ω per metre is connected in series

Topics: Motion in Straight Line (93)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*