What is the voltage gain in a common-emiiter amplifier, when input resistance is 4 Ω

What Is The Voltage Gain In A Commonemiiter Amplifier When Physics Question

What is the voltage gain in a common-emiiter amplifier, when input resistance is 4 Ω and load resistance is 24 Ω? Take β=0.6

Options

(a) 3.6
(b) 4.8
(c) 2.4
(d) 1.2

Correct Answer:

3.6

Explanation:

Input resistance Rᵢ = 4Ω

Load resistance Rʟ = 24Ω

Resistance gain = Rʟ / Rᵢ = 24Ω / 4Ω = 6

Current gain β = 0.6

Voltage gain = Current gain x Resistance gain

= 0.6 x 6 = 3.6

Related Questions:

  1. For CE transistor amplifier, the audio signal voltage across the collector resistance
  2. The coefficient of performance of a refrigerator is 5. If the temperature inside
  3. The mean radius of the earth is R, its angular speed on its own axis is ?
  4. Four identical rods are joined to from a square. If the temperature difference
  5. A rod of weight W is supported by two parallel knife edges A and B is in equilibrium

Topics: Electronic Devices (124)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*