| ⇦ |
| ⇨ |
On bombarding U²³⁵ by slow neutron, 200 MeV energy is released. If the power output of atomic reactor is 1.6 MW, then the rate of fission will be
Options
(a) 8×10¹⁶/s
(b) 20×10¹⁶/s
(c) 5×10²²/s
(d) 5×10¹⁶/s
Correct Answer:
5×10¹⁶/s
Explanation:
Energy released per fission of uranium = 200 × 10⁶ × 1 × 10⁻¹⁹ J
Power output = 1.6 × 10⁶ W
Number of fission /s = 1.6 × 10⁶ / 200 × 10⁶ × 1 × 10⁻¹⁹ = 5 × 10¹⁶ /s
This is the rate of fission.
Related Questions: - If h is planck’s constant and λ is wavelength, h/λ has dimensions of
- Two blocks of masses m₁=4 kg and m₂= 2kg are connected to the ends of a string
- Two stones of masses m and 2m are whirled in horizontal circles, the heavier one
- Radii of curvature of a converging lens are in the rato 1:2. Its focal length
- A body of mass 4 kg is accelerated upon by a constant force travels
Topics: Atoms and Nuclei
(136)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- If h is planck’s constant and λ is wavelength, h/λ has dimensions of
- Two blocks of masses m₁=4 kg and m₂= 2kg are connected to the ends of a string
- Two stones of masses m and 2m are whirled in horizontal circles, the heavier one
- Radii of curvature of a converging lens are in the rato 1:2. Its focal length
- A body of mass 4 kg is accelerated upon by a constant force travels
Topics: Atoms and Nuclei (136)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply