| ⇦ |
| ⇨ |
An electric lamp is connected to 220 V, 50 Hz supply. Then the peak voltge is
Options
(a) 210 V
(b) 211 V
(c) 311 V
(d) 320 V
Correct Answer:
311 V
Explanation:
Measurement of A.C voltage gives the rms values.
V(rms) = 220 V
Peak value Vm = V(rms) √2 = √2 (220 V) = 311 V.
Related Questions: - Two springs with spring constants K₁=1500 N/m and K₂=3000 N/m
- A toroid having 200 turns carries a current of 1 A. The average radius of the toroid
- Two parallel long wires carry currents i₁ and i₂ with i₁ > i₂ .
- Which one of the following equations of motion represents simple harmonic motion?
- The parallel beams of monochromatic light of wavelength 4.5 x10⁻⁷ m passes through
Topics: Alternating Current
(96)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Two springs with spring constants K₁=1500 N/m and K₂=3000 N/m
- A toroid having 200 turns carries a current of 1 A. The average radius of the toroid
- Two parallel long wires carry currents i₁ and i₂ with i₁ > i₂ .
- Which one of the following equations of motion represents simple harmonic motion?
- The parallel beams of monochromatic light of wavelength 4.5 x10⁻⁷ m passes through
Topics: Alternating Current (96)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply