| ⇦ |
| ⇨ |
What is the number of mols of hydrogen atoms in 3.2g of methane
Options
(a) 0.2
(b) 0.4
(c) 0.8
(d) 2
Correct Answer:
0.8
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - The solubility of BaSO₄, in water, is 2.33 ˣ 10⁻³ g/L.Its solubility product
- In Dumas’ method of estimation of nitrogen 0.35g of an organic compound gave 55mL
- At 400K sodium phenoxide reacts with CO₂ to produce
- Among the following the compound that is readily soluble in water is
- Which of the following 0.1M solution will show maximum boiling point
Topics: Basic Concepts of Chemistry
(94)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The solubility of BaSO₄, in water, is 2.33 ˣ 10⁻³ g/L.Its solubility product
- In Dumas’ method of estimation of nitrogen 0.35g of an organic compound gave 55mL
- At 400K sodium phenoxide reacts with CO₂ to produce
- Among the following the compound that is readily soluble in water is
- Which of the following 0.1M solution will show maximum boiling point
Topics: Basic Concepts of Chemistry (94)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

W/A ( gm), u will get your answer.
thanks
No. Of moles= mass/ molar mass
Molar mass of CH4 = 12+4(1)=16
No of moles in CH4 = 3.2/ 16
= 0.2mol
So,
No.of moles of H = 0.2 (4)
= 0.8 mol