A cricket ball of mass 250 g collides with a bat with velocity 10 m/s

A Cricket Ball Of Mass 250 G Collides With A Physics Question

A cricket ball of mass 250 g collides with a bat with velocity 10 m/s and returns with same velocity within 0.01 seconds. The force acted on bat is

Options

(a) 25 N
(b) 50 N
(c) 250 N
(d) 500 N

Correct Answer:

500 N

Explanation:

Initial speed(u)=-10m/s
Final speed(v)= 10m/s
Mass (m)= 0.25kg
Time= 0.01 s

v=u+at
20= at
a= 2000 m/s²

F= ma
F= 0.25 x 2000
F= 25×20
F= 500 N

Related Questions:

  1. The distance travelled by a particle starting from rest and moving
  2. When npn transistor is used as an amplifier
  3. A perfect gas at 27° C is heated at constant pressure to 327° C. If original volume of gas
  4. A planar coil having 12 turns carries 15 A current. The coil is oriented with respect
  5. Which of the following does not increase regularly?

Topics: Work Energy and Power (94)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*