| ⇦ |
| ⇨ |
Electrons of mass m with de-Broglie wavelength λ fall on the target in an X-ray tube. The cut-off wavelength (λ₀) of the emitted X-ray is
Options
(a) λ₀= 2mcλ²/h
(b) λ₀= 2h/mc
(c) λ₀= 2m²c²λ³/h²
(d) λ₀= λ
Correct Answer:
λ₀= 2mcλ²/h
Explanation:
λ = h / p ⇒ p = h / λ
KE of electrons = E = p² / 2m = h² / 2mλ²
Also in X-ray, λ₀ = hc / E = 2mcλ² / h
Related Questions: - The difference in the lengths of a mean solar day and a sidereal day is about
- A solenoid of length l metre has self inductance L henry. If number of turns
- The photoelectric threshold wevelength for potassium (work function being 2 eV) is
- A block of mass m1 rests on a horizontal table. A light string connected
- If X=3YZ², find dimensions of Y if X and Z are the dimensions of capacity
Topics: Atoms and Nuclei
(136)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The difference in the lengths of a mean solar day and a sidereal day is about
- A solenoid of length l metre has self inductance L henry. If number of turns
- The photoelectric threshold wevelength for potassium (work function being 2 eV) is
- A block of mass m1 rests on a horizontal table. A light string connected
- If X=3YZ², find dimensions of Y if X and Z are the dimensions of capacity
Topics: Atoms and Nuclei (136)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply