| ⇦ |
| ⇨ |
What is the voltage gain in a common-emiiter amplifier, when input resistance is 4 Ω and load resistance is 24 Ω? Take β=0.6
Options
(a) 3.6
(b) 4.8
(c) 2.4
(d) 1.2
Correct Answer:
3.6
Explanation:
Input resistance Rᵢ = 4Ω
Load resistance Rʟ = 24Ω
Resistance gain = Rʟ / Rᵢ = 24Ω / 4Ω = 6
Current gain β = 0.6
Voltage gain = Current gain x Resistance gain
= 0.6 x 6 = 3.6
Related Questions: - A photon of wavelength 300nm interacts with a stationary hydrogen atom in ground
- Solar radiation is
- A ball is dropped from a high rise platform at t = 0 starting from rest
- 4 point charges each +q is placed on the circumference of a circle
- A mass m moving horizontally (along the x-axis) with velocity v collides and sticks
Topics: Electronic Devices
(124)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A photon of wavelength 300nm interacts with a stationary hydrogen atom in ground
- Solar radiation is
- A ball is dropped from a high rise platform at t = 0 starting from rest
- 4 point charges each +q is placed on the circumference of a circle
- A mass m moving horizontally (along the x-axis) with velocity v collides and sticks
Topics: Electronic Devices (124)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply