| ⇦ |
| ⇨ |
What is the voltage gain in a common-emiiter amplifier, when input resistance is 4 Ω and load resistance is 24 Ω? Take β=0.6
Options
(a) 3.6
(b) 4.8
(c) 2.4
(d) 1.2
Correct Answer:
3.6
Explanation:
Input resistance Rᵢ = 4Ω
Load resistance Rʟ = 24Ω
Resistance gain = Rʟ / Rᵢ = 24Ω / 4Ω = 6
Current gain β = 0.6
Voltage gain = Current gain x Resistance gain
= 0.6 x 6 = 3.6
Related Questions: - A body of mass m is accelerated uniformly from rest to a speed v in a time T
- Dimensions formula for surface tension is
- The power supplied by a force acting on a particle moving in a straight line
- A filament bulb (500W,100V) is to be used in a 230V main supply. When a resistance
- A series R-C circuit is connected to an alternating voltage source. Consider two
Topics: Electronic Devices
(124)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A body of mass m is accelerated uniformly from rest to a speed v in a time T
- Dimensions formula for surface tension is
- The power supplied by a force acting on a particle moving in a straight line
- A filament bulb (500W,100V) is to be used in a 230V main supply. When a resistance
- A series R-C circuit is connected to an alternating voltage source. Consider two
Topics: Electronic Devices (124)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply