The weight of iron which will be converted into its oxide(Fe₃O₄) by the action of 18g

The Weight Of Iron Which Will Be Converted Into Its Chemistry Question

The weight of iron which will be converted into its oxide(Fe₃O₄) by the action of 18 g of steam on it will be (at. wt. of Fe=56)

Options

(a) 168 g
(b) 84 g
(c) 42 g
(d) 21 g

Correct Answer:

42 g

Explanation:

3Fe + 4H₂O → Fe₃O₄ + 4H₂
3x 56 g 4x 18 g
= 168 g = 72 g
72 g steam requries Fe= 168 g
18 g steam requires Fe= 168x 18/72
= 42 g

Related Questions:

  1. How many moles of iodine are liberated when 1 mole of potassium dichromate
  2. In the reaction : 4Fe + 3O₂ ⇌ 4Fe³⁺ + 6O₂²⁻. Which of the following
  3. Two chemicals having same chemical formula but different arrangement of atoms
  4. The number of acidic protons in H₃PO₃ are
  5. If 0.44g of a colourless oxide of nitrogen occupies 224 ml at 1520 mm of Hg and 273⁰C

Question Type: Memory (964)
Difficulty Level: Easy (1008)
Topics: Basic Concepts of Chemistry (94)
Subject: Chemistry (2512)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*