| ⇦ |
| ⇨ |
If 0.44g of a colourless oxide of nitrogen occupies 224 ml at 1520 mm of Hg and 273⁰C, then the compound is
Options
(a) N₂O
(b) NO₂
(c) NO₄
(d) N₂O₂
Correct Answer:
N₂O
Explanation:
Here, w = 0.44 g
P = 1520 mm of Hg = 2 atm, T = 273⁰C = 546 K
V = 224 mL = 0.224 L, R = 0.0821 L atm K⁻¹mol⁻¹
M = Molecular Weight
According to ideal gas equation, PV = (w / M) RT
2 × 0.224 = (0.44 / M) × 0.0821 × 546
Given: M = 44
.·. The compound is N₂O.
Related Questions: - Which one of the following orders is not in accordances with the property
- A bromoalkane contains 35% carbon and 6.57% hydrogen by mass. Calculate the empirical
- When the temperature of reactions will increases then the effect on pH value will
- Which of the following contains amino group
- Which is not correct
Topics: States of Matter Gases and Liquids
(80)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Which one of the following orders is not in accordances with the property
- A bromoalkane contains 35% carbon and 6.57% hydrogen by mass. Calculate the empirical
- When the temperature of reactions will increases then the effect on pH value will
- Which of the following contains amino group
- Which is not correct
Topics: States of Matter Gases and Liquids (80)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply