| ⇦ |
| ⇨ |
The number of photons of wavelength of 540 nm emitted per second by an electric bulb of power 100 W is (given h=6×10⁻³⁴ J-s)
Options
(a) 100
(b) 1000
(c) 3×10²⁰
(d) 3×10¹⁸
Correct Answer:
3×10²⁰
Explanation:
Power = nhc / ( × t)
⇒ 100 = [n × (6 × 10⁻³⁴) × (3 × 10⁸)] / (540 × 10⁹ × 1)
⇒ n × 18 × 10⁻²⁶ / 540 × 10⁻⁹ = 100
⇒ n = 100 × 540 × 10⁻⁹ / 18 × 10⁻²⁶ = 3 x 10²⁰
Related Questions: - A milli ammeter of range 10 mA has a coil of resistance 1 ohm
- Number of electrons in one mC charge, given e=1.6×10⁻¹⁹ C, will be
- Given the value of Rydberg constant is 10⁷ m⁻¹, the wave number of the last line
- A boy playing on the roof of a 10m high building throws a ball with a speed
- Which of the following is or the property of a cathode ray
Topics: Dual Nature of Matter and Radiation
(150)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A milli ammeter of range 10 mA has a coil of resistance 1 ohm
- Number of electrons in one mC charge, given e=1.6×10⁻¹⁹ C, will be
- Given the value of Rydberg constant is 10⁷ m⁻¹, the wave number of the last line
- A boy playing on the roof of a 10m high building throws a ball with a speed
- Which of the following is or the property of a cathode ray
Topics: Dual Nature of Matter and Radiation (150)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply