| ⇦ |
| ⇨ |
A boy playing on the roof of a 10m high building throws a ball with a speed of 10 m/s at an angle of 30⁰ with the horizontal. How far from the throwing point will the ball be at the height of 10 m from the ground(g=10 ms⁻²)?
Options
(a) 8.66 m
(b) 5.20 m
(c) 4.33 m
(d) 2.60 m
Correct Answer:
8.66 m
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - If the radioactive dacay constant of radium is 1.07 x 10⁻⁴ year⁻¹, then its half-life
- The frequency of light ray having the wavelength 3000Å is
- Three capacitors each of capacity 4 μF are to be connected in such a way that the effective
- Heat is not being exchanged in a body. If its internal energy is increased, then
- A and B are two vectors and θ is the angle between them ,if |A x B|=√3(A.B),the value of θ
Topics: Motion in Straight Line
(93)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- If the radioactive dacay constant of radium is 1.07 x 10⁻⁴ year⁻¹, then its half-life
- The frequency of light ray having the wavelength 3000Å is
- Three capacitors each of capacity 4 μF are to be connected in such a way that the effective
- Heat is not being exchanged in a body. If its internal energy is increased, then
- A and B are two vectors and θ is the angle between them ,if |A x B|=√3(A.B),the value of θ
Topics: Motion in Straight Line (93)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

R=u^2sin2@/g
R=10^2*sin(2*30°)/10
R=10*sin(60°)
R=10√3/2
R=5√3
R=8.66m