| ⇦ |
| ⇨ |
Sand is being dropped on a conveyor belt at the rate of M kg/s. The force necessary to keep the belt moving with a constant velocity of v m/s will be:
Options
(a) Mv newton
(b) 2 Mv newton
(c) Mv/2 newton
(d) zero
Correct Answer:
Mv newton
Explanation:
F = d(Mv) / dt = M . dv / dt + v . dM / dt
v is constant,
F = vdM / dt But dM / dt = Mkg / s
F = vM newton.
Related Questions: - The energy of groundstate (n=1) of hydrogen level is -13.6 eV. The ionistation
- The radius of a nucleus of mass number A is directly proportional to
- If A=4i+4j+4k and b=3i+j+4k, then angle between vectors A and B is
- If λ₁ and λ₂ are the wavelengths of the first members of the Lyman and Paschen
- A horizontal straight conductor kept in north-south direction falls under gravity. Then
Topics: Laws of Motion
(103)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The energy of groundstate (n=1) of hydrogen level is -13.6 eV. The ionistation
- The radius of a nucleus of mass number A is directly proportional to
- If A=4i+4j+4k and b=3i+j+4k, then angle between vectors A and B is
- If λ₁ and λ₂ are the wavelengths of the first members of the Lyman and Paschen
- A horizontal straight conductor kept in north-south direction falls under gravity. Then
Topics: Laws of Motion (103)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply