A conveyor belt is moving at a constant speed of 2 m/s. A box is gently dropped on it

A Conveyor Belt Is Moving At A Constant Speed Of Physics Question

A conveyor belt is moving at a constant speed of 2 m/s. A box is gently dropped on it. The coefficient of friction between them is µ = 0.5. The distance that the box will move relative to belt before coming to rest on it taking g = 10 ms⁻², is

Options

(a) 1.2 m
(b) 0.6 m
(c) zero
(d) 0.4 m

Correct Answer:

0.4 m

Explanation:

Frictional force oon the box f = µmg
Acceleration in the box a = µg = 5 ms⁻²
v² = u² + 2as
⇒ 0 = 2² + 2 x (5)s
⇒ s = – 2/5 w.r.t. belt
⇒ distance = 0.4 m

Related Questions:

  1. A and B are two metals with threshold frequencies 1.8 x 10¹⁴ Hz and 2.2 x 10¹⁴ Hz.
  2. The minimum velocity (in ms⁻¹) with which a car driver must traverse a flat curve
  3. A meter stick of mass 400 g is pivoted at one end and displaced through an angle 60°.
  4. In a circuit, the current lags behind the voltage by a phase difference of π/2.
  5. When a string is divided into three segments of length l₁, l₂ and l₃ the fundamental

Topics: Laws of Motion (103)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*