| ⇦ |
| ⇨ |
An open pipe resonates with a tuning fork of frequency 500 Hz. It is observed that two successive nodes are formed at distances 16 cm and 46 cm from the open end. The speed of sound in air in the pipe is
Options
(a) 230 m/s
(b) 300 m/s
(c) 320 m/s
(d) 360 m/s
Correct Answer:
300 m/s
Explanation:
Two successive modes are separated by λ/2. λ/2 = (46-16)=30 λ=60 cm=0.6 m v=nλ=500×0.6=300 m/s.
Related Questions: - Photons of energy 6 eV are incident on a metal surface whose work function is 4 eV.
- Radiofrequency choke uses core of
- A linear aperture whose width is 0.02 cm is placed immediately in front of a lens
- A particle has initial velocity (2i⃗+3j⃗) and acceleration (0.3i⃗+0.2j⃗). The magnitude
- A particle free to move along X-axis has potential energy given as U(X) =k(1-e⁻ˣ²)
Topics: Waves
(80)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Photons of energy 6 eV are incident on a metal surface whose work function is 4 eV.
- Radiofrequency choke uses core of
- A linear aperture whose width is 0.02 cm is placed immediately in front of a lens
- A particle has initial velocity (2i⃗+3j⃗) and acceleration (0.3i⃗+0.2j⃗). The magnitude
- A particle free to move along X-axis has potential energy given as U(X) =k(1-e⁻ˣ²)
Topics: Waves (80)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Question explain
Two successive modes are separated by λ/2. λ/2 = (46-16)=30 λ=60 cm=0.6 m v=nλ=500×0.6=300 m/s.