⇦ | ![]() | ⇨ |
An electron revolves in a circle at the rate of 10¹⁹ rounds per second. The equivalent current is (e=1.6×10⁻¹⁹C)
Options
(a) 1.0A
(b) 0.2A
(c) 0.1A
(d) 2.0A
Correct Answer:
0.2A
Explanation:
Current I = qf
Given, q = 16 × 10⁻¹⁹ C and f = 10¹⁹
Therefore, I = 1.6 A
Related Questions:
- The horizontal and vertical components of earth’s magnetic field at a place
- In a n-type semiconductor, which of the following statement is true?
- A particle moves a distance x in time but according to equation x=(t+5)⁻¹
- The equiconvex lens has focal length f. If it is cut perpendicular to the principal
- A thermocouple is made from two metals, antimony and bismuth. If one junction
Topics: Current Electricity
(136)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends
Leave a Reply