| ⇦ |
| ⇨ |
A charged oil drop is suspended in a uniform field at 3×10⁴ V/m so that it neither falls nor rises. The charge on the drop will be (Take the mass of the charge=9.9×10⁻¹⁵ kg and g=10 m/s²)
Options
(a) 3.3×10⁻¹⁸ C
(b) 3.2×10⁻¹⁸ C
(c) 1.6×10⁻¹⁸ C
(d) 4.8×10⁻¹⁸ C
Correct Answer:
3.3×10⁻¹⁸ C
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - The transition from the state 3 n = 3 to n = 1 in a hydrogen like atom results
- If voltage across a bulb rated 220 volt-100 Watt drops by 2.5% of its rated value
- When a piece of metal is illuminated by a monochromatic light of wavelength λ,
- Two bodies of masses m and 4 m are moving with equal K.E. The ratio of their linear
- Which wavelengths of sun is used finally as electric energy?
Topics: Dual Nature of Matter and Radiation
(150)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The transition from the state 3 n = 3 to n = 1 in a hydrogen like atom results
- If voltage across a bulb rated 220 volt-100 Watt drops by 2.5% of its rated value
- When a piece of metal is illuminated by a monochromatic light of wavelength λ,
- Two bodies of masses m and 4 m are moving with equal K.E. The ratio of their linear
- Which wavelengths of sun is used finally as electric energy?
Topics: Dual Nature of Matter and Radiation (150)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply