| ⇦ |
| ⇨ |
A silver wire of radius 0.1 cm carries a current of 2A. If the charge density in silver is 5.86×10²⁸ m⁻³, then the drift velocity is
Options
(a) 0.2×10⁻³ ms⁻¹
(b) 0.4×10⁻⁴ ms⁻¹
(c) 0.68×10⁻⁴ ms⁻¹
(d) 7×10⁻⁴ ms⁻¹
Correct Answer:
0.68×10⁻⁴ ms⁻¹
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - The electric potential at the surface of an atomic nucleus (z=50) of radius
- A gas of monoatomic hydrogen is bombarded with a stream of electrons
- The displacement of a particle varies according to the relation x=4 (cos π t + sin π t)
- Water flows through a pipe. The area of cross-section at one place A₁=10 cm²,
- The angular velocity of second’s hand of a watch is
Topics: Current Electricity
(136)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The electric potential at the surface of an atomic nucleus (z=50) of radius
- A gas of monoatomic hydrogen is bombarded with a stream of electrons
- The displacement of a particle varies according to the relation x=4 (cos π t + sin π t)
- Water flows through a pipe. The area of cross-section at one place A₁=10 cm²,
- The angular velocity of second’s hand of a watch is
Topics: Current Electricity (136)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply