| ⇦ |
| ⇨ |
An amplifier has a voltage gain Av=1000. The voltage gain in dB is
Options
(a) 30 dB
(b) 60 dB
(c) 3 dB
(d) 20 dB
Correct Answer:
60 dB
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - The power obtained in a reactor using U²³⁵ disintegration is 1000 kW
- Two satellites of earth, S₁ and S₂ are moving in the same orbit. The mass of S₁
- The ratio of the weight of a man in a stationary lift and when it is moving downwards
- An oscillator circuit consists of an inductance of 0. mH and a capacitor of 20 μF.
- On the horizontal surface of a truck a block of mass 1 kg is placed (µ=0.6) and truck
Topics: Electronic Devices
(124)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The power obtained in a reactor using U²³⁵ disintegration is 1000 kW
- Two satellites of earth, S₁ and S₂ are moving in the same orbit. The mass of S₁
- The ratio of the weight of a man in a stationary lift and when it is moving downwards
- An oscillator circuit consists of an inductance of 0. mH and a capacitor of 20 μF.
- On the horizontal surface of a truck a block of mass 1 kg is placed (µ=0.6) and truck
Topics: Electronic Devices (124)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Voltage gain in dB = 20log(voltagegain)
20 log(1000)= 20×3 =60dB