| ⇦ |
| ⇨ |
An amplifier has a voltage gain Av=1000. The voltage gain in dB is
Options
(a) 30 dB
(b) 60 dB
(c) 3 dB
(d) 20 dB
Correct Answer:
60 dB
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - Light from the constellation Virgo is observed to increase in wavelength by 0.4%
- An electron in a circular orbit of radius 0.05 nm performs 10¹⁶ rev/s. The magnetic
- An isolated sphere has a capacitance of 50pF. What would be the radius of the sphere?
- On the horizontal surface of a truck a block of mass 1 kg is placed (µ=0.6) and truck
- A car moves from X to Y with a uniform speed v(u) and returns to Y with a uniform speed
Topics: Electronic Devices
(124)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Light from the constellation Virgo is observed to increase in wavelength by 0.4%
- An electron in a circular orbit of radius 0.05 nm performs 10¹⁶ rev/s. The magnetic
- An isolated sphere has a capacitance of 50pF. What would be the radius of the sphere?
- On the horizontal surface of a truck a block of mass 1 kg is placed (µ=0.6) and truck
- A car moves from X to Y with a uniform speed v(u) and returns to Y with a uniform speed
Topics: Electronic Devices (124)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Voltage gain in dB = 20log(voltagegain)
20 log(1000)= 20×3 =60dB