| ⇦ |
| ⇨ |
The power obtained in a reactor using U²³⁵ disintegration is 1000 kW. The mass decay of U²³⁵ per hour is
Options
(a) 10 microgram
(b) 20 microgram
(c) 40 microgram
(d) 1 microgram
Correct Answer:
40 microgram
Explanation:
E = mc² m = E / c² so, mass decay per second.
dm/ dt = 1/c² . dE/ dt = 1/c² (Power in watt)
= 1 / (3 x 10⁸)² x 1000 x 10³
and mass decay per hour = dm/ dt x 60 x 60
= 1 / (3 x 10⁸)² x 10⁶ x 3600 = 4 x 10⁻⁸ kg = 40 microgram
Related Questions: - In n-type semiconductor, electrons are majority charge carriers
- A thin rod of length L and mass M is held vertically with one end on the floor
- The velocity of image when object and mirror both are moving towards each other
- Shearing stress causes change in
- A certain number of spherical dropes of a liquid of radius r coalesce to form a single
Topics: Atoms and Nuclei
(136)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- In n-type semiconductor, electrons are majority charge carriers
- A thin rod of length L and mass M is held vertically with one end on the floor
- The velocity of image when object and mirror both are moving towards each other
- Shearing stress causes change in
- A certain number of spherical dropes of a liquid of radius r coalesce to form a single
Topics: Atoms and Nuclei (136)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply