| ⇦ | ⇨ |
A thin equiconvex lens of refractive index 3/2 and radius of curvature 30 cm is put in water (refractive index = 4/3) , its focal length is
Options
(a) 0.15 m
(b) 0.30 m
(c) 0.45 m
(d) 1.20 m
Correct Answer:
1.20 m
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - In Young’s double silt experiment if the distance between the two slits
- If both the resistance and the inductance in an LR AC series circuit are doubled
- A car moves from X to Y with a uniform speed v(u) and returns to Y with a uniform speed
- A coil has an area of 0.05 m² and it has 800 turns. It is placed perpendicularly
- A ball rolls without slipping. The raidus of gyration of the ball about an axis
Topics: Ray Optics
(94)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- In Young’s double silt experiment if the distance between the two slits
- If both the resistance and the inductance in an LR AC series circuit are doubled
- A car moves from X to Y with a uniform speed v(u) and returns to Y with a uniform speed
- A coil has an area of 0.05 m² and it has 800 turns. It is placed perpendicularly
- A ball rolls without slipping. The raidus of gyration of the ball about an axis
Topics: Ray Optics (94)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

According to lens maker’s formula
1f=(μ−1)(1R1−1R2)
where μ=μLμM
Here, μL=32, μM=43, R1=+30cm, R2=−30cm
∴1f=(3243−1)(130−1−30)
=(18)(230)
1f=14×30=1120
or f=120cm=1.2m