A black body at 227⁰C radiates heat at the rate of 7cals/cm²s. At a temperature

A Black Body At 227c Radiates Heat At The Rate Physics Question

A black body at 227⁰C radiates heat at the rate of 7cals/cm²s. At a temperature of 727⁰C, the rate of heat radiated in the same units will be:

Options

(a) 50
(b) 112
(c) 80
(d) 60

Correct Answer:

112

Explanation:

According to Stefan’s law, E ∞ σT⁴, T₁ = 500 K T₂ = 1000 K
E₂ / E₁ = (T₂ / T₁)⁴ = (1000 / 500)⁴ = 16
E₂ = 16 x 7 = 112 cal/ cm²s

Related Questions:

  1. In a Rutherford scattering experiment when a projectile of charge Z₁ and mass M₁
  2. In a double slit experiment, the two slits are 1mm apart and the screen is placed 1 m
  3. The binding energy per nucleon in deuterium and helium nuclei are 1.1 MeV and 7.0 MeV
  4. When 1 kg of ice at 0⁰C melts to water at 0⁰C, the resulting change in its entropy
  5. At what angle should the two forces 2P and √2 P act,so that the resultant force is P√10?

Topics: Properties of Bulk Matter (130)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*