| ⇦ |
| ⇨ |
A particle starts its motion from rest under the action of a constant force. If the distance covered in first 10 seconds is S₁ and that covered in the first 20 seconds is S₂, then:
Options
(a) S₂ = 3S₁
(b) S₂ = 4S₁
(c) S₂ = S₁
(d) S₂ = 2S₁
Correct Answer:
S₂ = 4S₁
Explanation:
u= 0, t₁= 10 s, t₂= 20 s Using the relation, S = ut + 1/2 at²
Acceleration being the same in two cases,
S₁ = 1/2 a x t₁² , S₂ = 1/2 a x t₂²
S₁ / S₂ = ( t₁ / t₂ )² = (10 / 20)² = 1/4
S₂ = 4S₁
Related Questions: - A transistor is operated in common-emitter configuration at Vᵥ = 2 V such that a change
- The young’s modulus of steel is twice that of brass. Two wires of same length
- A particle is executing SHM along a straight line. Its velocities at distances
- The phenomenon of radioactivity
- A car sounding a horn of frequency 100 Hz passes an observer. The ratio
Topics: Motion in Straight Line
(93)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A transistor is operated in common-emitter configuration at Vᵥ = 2 V such that a change
- The young’s modulus of steel is twice that of brass. Two wires of same length
- A particle is executing SHM along a straight line. Its velocities at distances
- The phenomenon of radioactivity
- A car sounding a horn of frequency 100 Hz passes an observer. The ratio
Topics: Motion in Straight Line (93)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply