| ⇦ |
| ⇨ |
When the wavelength of sound changes from 1 m to 1.01 m, the number of beats heard are 4. The velocity of sound is
Options
(a) 400 m/s
(b) 300 m/s
(c) 404 m/s
(d) 100 m/s
Correct Answer:
404 m/s
Explanation:
v = ʋλ ⇒ Now, v = ʋ × 1
v = 1.01 × ʋ’ Also ʋ’ = (ʋ – 4)
So, ʋ × 1 = 1.01 × (ʋ – 4)
⇒ 1.01ʋ – ʋ = 1.01 × 4
0.01ʋ = 1.01 × 4
⇒ ʋ = 404 Hz
v = ʋλ
= 404 × 1 = 404 m/s
Related Questions: - A light of wavelength 5000Å falls on a sensitive plate with photoelectric work
- A particle covers half of its total distance with speed v1 and the rest half distance
- The ratio of amplitude of magnetic field to the amplitude of electric field for
- The drift velocity does not depend upon
- If the dimensions of a physical quantity are givenby Mᵃ Lᵇ Tᶜ, then the physical
Topics: Waves
(80)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A light of wavelength 5000Å falls on a sensitive plate with photoelectric work
- A particle covers half of its total distance with speed v1 and the rest half distance
- The ratio of amplitude of magnetic field to the amplitude of electric field for
- The drift velocity does not depend upon
- If the dimensions of a physical quantity are givenby Mᵃ Lᵇ Tᶜ, then the physical
Topics: Waves (80)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply