| ⇦ |
| ⇨ |
A car moving with a velocity of 36 km/hr crosses a siren of frequency 500 Hz. The apparent frequency of siren after passing it will be
Options
(a) 520 Hz
(b) 485 Hz
(c) 540 Hz
(d) 460 Hz
Correct Answer:
485 Hz
Explanation:
Velocity of the car = 36000 m / 3600 s = 10 m/s
ʋemitted = 500 Hz, ʋsound = 330 m/s
ʋobs = ʋemitted [(ʋsound – ʋobs) / ʋsound]
Observed frequency ʋobs = 500 [(300 – 10) / 300]
⇒ ʋobs = 485 Hz
Related Questions: - Pure Si at 300 k has equal electrons (nₑ) and hole (nh) concentrations
- A device which converts electrical energy into mechanical energy is
- The self-inductance of a coil having 500 turns is 50mH. The magnetic flux
- A soap bubble is charged to a potential 12V. If its radius is doubled,
- If r be the distance of a point on the axis of a magnetic dipole from its centre
Topics: Waves
(80)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Pure Si at 300 k has equal electrons (nₑ) and hole (nh) concentrations
- A device which converts electrical energy into mechanical energy is
- The self-inductance of a coil having 500 turns is 50mH. The magnetic flux
- A soap bubble is charged to a potential 12V. If its radius is doubled,
- If r be the distance of a point on the axis of a magnetic dipole from its centre
Topics: Waves (80)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply