A car moving with a velocity of 36 km/hr crosses a siren of frequency 500 Hz.

A Car Moving With A Velocity Of 36 Kmhr Crosses Physics Question

A car moving with a velocity of 36 km/hr crosses a siren of frequency 500 Hz. The apparent frequency of siren after passing it will be

Options

(a) 520 Hz
(b) 485 Hz
(c) 540 Hz
(d) 460 Hz

Correct Answer:

485 Hz

Explanation:

Velocity of the car = 36000 m / 3600 s = 10 m/s
ʋemitted = 500 Hz, ʋsound = 330 m/s
ʋobs = ʋemitted [(ʋsound – ʋobs) / ʋsound]
Observed frequency ʋobs = 500 [(300 – 10) / 300]
⇒ ʋobs = 485 Hz

Related Questions:

  1. A cycle wheel of radius 4 m completes one revolution in two seconds. Then acceleration
  2. A small oil drop of mass 10⁻⁶kg is hanging in at rest between two plates seperated
  3. The angular velocity of a wheel increases from 100 rps to 300 rps in 10 seconds.
  4. The logic behind NOR gate is that it gives
  5. A spring gun of spring constant 90 N/cm is compressed 12 cm by a ball of mass

Topics: Waves (80)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*