When a current of (2.5±0.5) A flows through a wire, it develops a potential difference

When A Current Of 2505 A Flows Through A Wire Physics Question

When a current of (2.5±0.5) A flows through a wire, it develops a potential difference of (20±1) V, then the resistance of wire is

Options

(a) (8±2)Ω
(b) (8±1.6)Ω
(c) (8±1.5)Ω
(d) (8±3)Ω

Correct Answer:

(8±2)Ω

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

Related Questions:

  1. The self-inductance of a choke coil is 10 mH. When it is connected with a 10 V DC source,
  2. In intrinsic semiconductor at room temperature number of electrons and holes are
  3. The radius of a planet is twice the radius of earth. Both have almost
  4. The sun light reaches us as white and not as its components because
  5. Which of the following statements is correct?

Topics: Current Electricity (136)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

1 Comment on When a current of (2.5±0.5) A flows through a wire, it develops a potential difference

  1. R=V/I
    R=20/2.5
    R= 8 ohm

    Now,
    ∆ R/R=∆ V/V+∆I/I
    =1/20 +0.5/2.5
    = 1/4

    Therefore,
    ∆ R÷R=1÷4
    ∆ R=1÷4×R
    ∆R=1÷4×8
    ∆R=2

    Therefore,
    Resistance with error limits=R+ – ∆R
    =(8+ – 2)ohm

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*