When a current of (2.5±0.5) A flows through a wire, it develops a potential difference

When A Current Of 2505 A Flows Through A Wire Physics Question

When a current of (2.5±0.5) A flows through a wire, it develops a potential difference of (20±1) V, then the resistance of wire is

Options

(a) (8±2)Ω
(b) (8±1.6)Ω
(c) (8±1.5)Ω
(d) (8±3)Ω

Correct Answer:

(8±2)Ω

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

Related Questions:

  1. A meter stick of mass 400 g is pivoted at one end and displaced through an angle 60°.
  2. If the red light is replaced by blue light illuminating the object in a microscope
  3. Energy in a current carrying coil is stored in the form of
  4. The bandgap in Germanium and silicon, in eV, are respectively
  5. After 300 days, the activity of a radioactive sample is 5000 dps

Topics: Current Electricity (136)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

1 Comment on When a current of (2.5±0.5) A flows through a wire, it develops a potential difference

  1. R=V/I
    R=20/2.5
    R= 8 ohm

    Now,
    ∆ R/R=∆ V/V+∆I/I
    =1/20 +0.5/2.5
    = 1/4

    Therefore,
    ∆ R÷R=1÷4
    ∆ R=1÷4×R
    ∆R=1÷4×8
    ∆R=2

    Therefore,
    Resistance with error limits=R+ – ∆R
    =(8+ – 2)ohm

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*