| ⇦ |
| ⇨ |
Two radiations of photons energies 1 eV and 2.5 eV, successively illuminate a photosensitive metallic surface of work function 0.5 eV. The ratio of the maximum speeds of the emitted electrons is:
Options
(a) 1 : 4
(b) 1 : 2
(c) 1 : 1
(d) 1 : 5
Correct Answer:
1 : 2
Explanation:
According to the Einstein’s photoelectric effect, the K.E. of the radiated electrons
K.Eₘₐₓ = E – W
1/2 mv₁² = (1 – 0.5) eV = 0.5 eV
1/2 mv₂² = (2.5 – 0.5 eV = 2 eV
v₁ / v₂ = √ 0.5 / 2 = 1 / √4 = 1/2
Related Questions: - An alternating voltage e=200s in100t is applied to a series combination
- In nuclear fission, the percentage of mass converted into energy is about
- A hollow sphere of charge does not produce an electric field at any
- A condenser of capacity C is charged to a potential difference of V₁. The plates
- If seperation between screen and source is increased by 2%. What would be the effect
Topics: Dual Nature of Matter and Radiation
(150)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- An alternating voltage e=200s in100t is applied to a series combination
- In nuclear fission, the percentage of mass converted into energy is about
- A hollow sphere of charge does not produce an electric field at any
- A condenser of capacity C is charged to a potential difference of V₁. The plates
- If seperation between screen and source is increased by 2%. What would be the effect
Topics: Dual Nature of Matter and Radiation (150)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply