| ⇦ |
| ⇨ |
Two equal and opposite charges of masses m₁ and m₂ are accelerated in a uniform electric field through the same distance. What is the ratio of their accelerations, if their ratio of masses is m₁/m₂=0.5?
Options
(a) a₁/a₂=0.5
(b) a₁/a₂=1
(c) a₁/a₂=2
(d) a₁/a₂=3
Correct Answer:
a₁/a₂=2
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - An inclined plane makes an angle of 30° with the horizontal.A solid sphere
- The Bohr model of atoms
- The power obtained in a reactor using U²³⁵ disintegration is 1000 kW
- A mass m moving horizontally (along the x-axis) with velocity v collides and sticks
- If the rise in height of capillary of two tubes is 6.6 cm and 2.2 cm
Topics: Electrostatics
(146)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- An inclined plane makes an angle of 30° with the horizontal.A solid sphere
- The Bohr model of atoms
- The power obtained in a reactor using U²³⁵ disintegration is 1000 kW
- A mass m moving horizontally (along the x-axis) with velocity v collides and sticks
- If the rise in height of capillary of two tubes is 6.6 cm and 2.2 cm
Topics: Electrostatics (146)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply