| ⇦ |
| ⇨ |
Two balls are dropped from same height at 1 second interval of time. The seperation between the two balls after 3 second of the drop of the 1st ball is
Options
(a) 50 m
(b) 40 m
(c) 35 m
(d) 25 m
Correct Answer:
25 m
Explanation:
For the motion of ball is, u=0, a=g, t = 3s.
Using the kinematic equation S=ut+1/2 at².
Let S₁ is the distance covered by the first ball in 3 sec.
.·. S₁=0+1/2x10x(3)²=45 m
Let S₂ is the distance covered by the second ball is 2 sec.
.·. S₂=0+1/2x10x(2)²=20 m
Separation between the two ball is = S₁-S₂
= 45-20 = 25 m .
Related Questions: - A tuning fork vibrates with 2 beats in 0.04 second. The frequency of the fork is
- Two wires of equal length and equal diameter and having resistivities ρ₁ and ρ₂
- Two identical circular coils A and B are kept on a horizontal tube
- The area of cross-section of one limb of an U-tube is twice that of the other.
- An electron is
Topics: Motion in Straight Line
(93)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A tuning fork vibrates with 2 beats in 0.04 second. The frequency of the fork is
- Two wires of equal length and equal diameter and having resistivities ρ₁ and ρ₂
- Two identical circular coils A and B are kept on a horizontal tube
- The area of cross-section of one limb of an U-tube is twice that of the other.
- An electron is
Topics: Motion in Straight Line (93)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply