| ⇦ |
| ⇨ |
A particle moves along the x-axis from x=0 to x=5 m under the influence of a force given by F=7-2 x + 3x². The work done in the process is
Options
(a) 70 j
(b) 270 j
(c) 35 j
(d) 135 j
Correct Answer:
135 j
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - Which of the two have same dimensions?
- The de-Broglie wavelength of a proton(charge = 1.6 x 10⁻¹⁹ C, Mass = 1.6 x 10⁻²⁷ kg)
- A rod lies along the X-axis with one end at the origin and the other at x→∞. It carries
- The wavelength of the short radio waves, microwaves, ultraviolet waves are λ₁,λ₂ and λ₃
- As per Bohr model, the minimum energy (in eV) required to remove an electron
Topics: Work Energy and Power
(94)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Which of the two have same dimensions?
- The de-Broglie wavelength of a proton(charge = 1.6 x 10⁻¹⁹ C, Mass = 1.6 x 10⁻²⁷ kg)
- A rod lies along the X-axis with one end at the origin and the other at x→∞. It carries
- The wavelength of the short radio waves, microwaves, ultraviolet waves are λ₁,λ₂ and λ₃
- As per Bohr model, the minimum energy (in eV) required to remove an electron
Topics: Work Energy and Power (94)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply