| ⇦ |
| ⇨ |
The work function of sodium is 2.3 eV. The threshold wavelength of sodium will be
Options
(a) 5380 Å
(b) 2900 Å
(c) 2500 Å
(d) 2000 Å
Correct Answer:
5380 Å
Explanation:
Work function = W₀
Wavelength = λ₀ = 12375 eV Å/ 2.3 eV = 5380 Å
Therefore, λ₀ = 5380 Å
Related Questions: - The angle between the vectors (i+j) and (j+k) is
- If the lattice parameter for a crystalline structure is 3.6 Å, then the atomic radius
- A solid body rotates about a stationary axis, so that its angular velocity
- The power obtained in a reactor using U²³⁵ disintegration is 1000 kW
- White light reflected from a soap film (Refractive Index =1.5) has a maxima
Topics: Dual Nature of Matter and Radiation
(150)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The angle between the vectors (i+j) and (j+k) is
- If the lattice parameter for a crystalline structure is 3.6 Å, then the atomic radius
- A solid body rotates about a stationary axis, so that its angular velocity
- The power obtained in a reactor using U²³⁵ disintegration is 1000 kW
- White light reflected from a soap film (Refractive Index =1.5) has a maxima
Topics: Dual Nature of Matter and Radiation (150)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply