The second overtone of an open pipe is in resonance with the first overtone

The Second Overtone Of An Open Pipe Is In Resonance Physics Question

The second overtone of an open pipe is in resonance with the first overtone of a closed pipe of length 2 m. Length of the open pipe is

Options

(a) 4 m
(b) 2 m
(c) 8 m
(d) 1 m

Correct Answer:

4 m

Explanation:

Frequency of second overtone of an open is ʋ = 3v / 2l₀ Frequency of first overtone of a closed pipe is ʋ’ = 3v / 4lc Given : ʋ = ʋ’ ⇒ 3v / 2l₀ = 3v / 4lc l₀ / lc = 2 ⇒ l₀ = 2lc = 2 × 2 = 4 m.

Related Questions:

  1. Periodic time of a satellite revolving above Earth’s surface at a height equal to R,
  2. An experiment takes 10 minutes to raise temperature of water from 0⁰C to 100⁰C
  3. Angle of contact of a liquid with a solid depends on
  4. A stone tied to the end of a string of 1 m long is whirled in a horizontal circle
  5. Maximum velocity of the photoelectron emitted by a metal is 1.8×10⁶ ms⁻¹.

Topics: Waves (80)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*