| ⇦ |
| ⇨ |
The second overtone of an open pipe is in resonance with the first overtone of a closed pipe of length 2 m. Length of the open pipe is
Options
(a) 4 m
(b) 2 m
(c) 8 m
(d) 1 m
Correct Answer:
4 m
Explanation:
Frequency of second overtone of an open is ʋ = 3v / 2l₀ Frequency of first overtone of a closed pipe is ʋ’ = 3v / 4lc Given : ʋ = ʋ’ ⇒ 3v / 2l₀ = 3v / 4lc l₀ / lc = 2 ⇒ l₀ = 2lc = 2 × 2 = 4 m.
Related Questions: - An explosion breaks a rock into three parts in a horizontal plane
- In one dimensionsal motion,instantaneous speed v statisfies 0⦤v⦤vₒ
- An object placed at 20 cm in front of a concave mirror produces three times
- For principal quantum number n=3, the possible values of orbital quantum number
- Consider a compound slab consisting of two different materials having equal thickness
Topics: Waves
(80)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- An explosion breaks a rock into three parts in a horizontal plane
- In one dimensionsal motion,instantaneous speed v statisfies 0⦤v⦤vₒ
- An object placed at 20 cm in front of a concave mirror produces three times
- For principal quantum number n=3, the possible values of orbital quantum number
- Consider a compound slab consisting of two different materials having equal thickness
Topics: Waves (80)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply