| ⇦ |
| ⇨ |
The resultant of two forces, one double the other in magnitude, is perpendicular to the smaller of the two forces. The angle between the two forces is
Options
(a) 60°
(b) 150°
(c) 120°
(d) 90°
Correct Answer:
120°
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - If n₁, n₂ and n₃ are the fundamental frequencies of three segments into which a string
- A satellite in a circular orbit of radius R has a period of 4 hours. Another satellite
- Number of electrons in one mC charge, given e=1.6×10⁻¹⁹ C, will be
- If A=4i+4j+4k and b=3i+j+4k, then angle between vectors A and B is
- A ball moving with velocity 2 m/s collides head on with another stationary ball
Topics: Laws of Motion
(103)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- If n₁, n₂ and n₃ are the fundamental frequencies of three segments into which a string
- A satellite in a circular orbit of radius R has a period of 4 hours. Another satellite
- Number of electrons in one mC charge, given e=1.6×10⁻¹⁹ C, will be
- If A=4i+4j+4k and b=3i+j+4k, then angle between vectors A and B is
- A ball moving with velocity 2 m/s collides head on with another stationary ball
Topics: Laws of Motion (103)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Nice