⇦ | ![]() | ⇨ |
The resistance of a carbon resistor of colour code Red-Red Green Silver is (in kΩ)
Options
(a) 2200±5%
(b) 2200±10%
(c) 220±10%
(d) 220±5%
Correct Answer:
2200±10%
Explanation:
Given, Colour coding of resistance = Red, Red, Green, Silver
First band value = 2
Second band value = 2
Third band value = 10⁵
Fourth band value = ± 10%
Now, R = 22 × 10⁵ ± 10% Ω
R = 2200 ± 10% kΩ
Related Questions:
- The electric field at a distance 3R / 2 from the centre of a charged conducting
- The kirchoff’s first law (∑i=0) and second law (∑iR=∑E), where the symbols
- An ideal gas is compressed to half its initial volume by means of several processes.
- The moment of inertia of a thin uniform rod of mass M and length L about an axis
- Two metal spheres of radii 0.01m and 0.02m are given a charge of 15mC and 45mC
Topics: Current Electricity
(136)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends
Leave a Reply