The resistance of a carbon resistor of colour code Red-Red Green Silver is(in kΩ)

The Resistance Of A Carbon Resistor Of Colour Code Redred Physics Question

The resistance of a carbon resistor of colour code Red-Red Green Silver is (in kΩ)

Options

(a) 2200±5%
(b) 2200±10%
(c) 220±10%
(d) 220±5%

Correct Answer:

2200±10%

Explanation:

Given, Colour coding of resistance = Red, Red, Green, Silver

First band value = 2

Second band value = 2

Third band value = 10⁵

Fourth band value = ± 10%

Now, R = 22 × 10⁵ ± 10% Ω

R = 2200 ± 10% kΩ

Related Questions:

  1. The volume of a nucleus is directly proportional to
  2. When the wave of hydrogen atom comes from infinity into the first orbit,
  3. A particle doing SHM has amplitude=4 cm and time period = 12 sec. The ratio between times
  4. A block of mass 10 kg is moving in X-direction with a constant speed of 10 ms⁻¹
  5. A concave lens of focal length f forms an image which is 1/3 times the size

Topics: Current Electricity (136)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*