The potential energy of particle in a force field is U = A/r² – b/r, where A and B

The Potential Energy Of Particle In A Force Field Is Physics Question

The potential energy of particle in a force field is U = A/r² – b/r, where A and B are positive constants and r is the distance of particle from the centre of the field. For stable equilibrium, the distance of the particle is:

Options

(a) B / 2A
(b) 2A / B
(c) A / B
(d) B / A

Correct Answer:

2A / B

Explanation:

for equilibrium dU/ dr = 0
-2A/r³ + B/r² = 0 r = 2A / B
for stable equilibrium d²U /dr² should be positive for the value of r.
here d²U / dr² = 6A/r⁴ – 2B/r³ is +ve value for r = 2A / B So.

Related Questions:

  1. If a proton, a deuteron and an alpha particle, on being accelerated by the same
  2. The number of NAND gates required to form an AND gate is
  3. A particle in simple harmonic motion is described by the displacement function
  4. A radioactive element forms its own isotope after 3 consecutive disintegrations.
  5. The frequencies of X-rays,γ-rays and ultraviolet rays are respectively p,q and r

Topics: Electrostatics (146)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*