The phase difference between two points seperated by 0.8 m in a wave of frequency

The Phase Difference Between Two Points Seperated By 08 M Physics Question

The phase difference between two points seperated by 0.8 m in a wave of frequency 120 Hz is 0.5 π. The wave velocity is

Options

(a) 144 m/s
(b) 256 m/s
(c) 384 m/s
(d) 720 m/s

Correct Answer:

384 m/s

Explanation:

Phase difference = 2π/λ × Path difference
0.5π = 2π/λ × 0.8 m or λ = (2π × 0.8 m) / 0.5π = 3.2 m
Velocity v = frequency (ʋ) × Wavelength (λ)
= 120 Hz × 3.2 m = 384 m/s.

Related Questions:

  1. An insulated container of gas has two champers seperated by an insulating partition.
  2. A uniform rod of length l is placed with one end in contact with the horizontal
  3. Light from the constellation Virgo is observed to increase in wavelength by 0.4%
  4. The de-broglie wavelength of an electron in 4th orbit is
  5. According to Hook’s law of elasticity, if stress is increased, the ratio of stress

Topics: Waves (80)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*