| ⇦ |
| ⇨ |
The electric field associated with an e.m. wave in vacuum is given by E = i 40 cos (kz – 6 x 10⁸ t), where E, z and t are in volt/m, meter and seconds respectively. The value of wave vector k is:
Options
(a) 2 m⁻¹
(b) 0.5 m⁻¹
(c) 6 m⁻¹
(d) 3 m⁻¹
Correct Answer:
2 m⁻¹
Explanation:
On comparing the given equation to
E = a₀i cos (ωt – kz) ω = 6 x 10⁸ ,
k = 2π / r = ω / c
k = ω / c = 6 x 10⁸ / 3 x 10⁸ = 2 m⁻¹
Related Questions: - The primary and secondary coil of the transformer have 50 and 1500 turns respectively
- The dimensions of latent heat are
- A cyclist is riding with a spped of 27 km/h.As he approaches a circular turn
- An object moving with a speed of 6.25 m/s, is deaccelerated at a rate given by
- An alternating voltage given as, V=100√2 sin100t V is applied to a capacitor
Topics: Electromagnetic Waves
(28)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The primary and secondary coil of the transformer have 50 and 1500 turns respectively
- The dimensions of latent heat are
- A cyclist is riding with a spped of 27 km/h.As he approaches a circular turn
- An object moving with a speed of 6.25 m/s, is deaccelerated at a rate given by
- An alternating voltage given as, V=100√2 sin100t V is applied to a capacitor
Topics: Electromagnetic Waves (28)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply