The magnifying power of a telescope is 9. When it is adjusted for parallel rays

The Magnifying Power Of A Telescope Is 9 When It Physics Question

The magnifying power of a telescope is 9. When it is adjusted for parallel rays the distance between the objective and eyepiece is 20 cm. The focal length of lenses are:

Options

(a) 10 cm, 10 cm
(b) 15 cm, 5 cm
(c) 18 cm, 2 cm
(d) 11 cm, 9 cm

Correct Answer:

18 cm, 2 cm

Explanation:

M.P. = 9 = f₀ / fₑ
f₀ = 9fₑ …(1) f₀ + fₑ = 20 …(2)
on solving
f₀ = 18 cm = focal length of the objective
fₑ = 2 cm = focal length of the eyepiece

Related Questions:

  1. If the temperature of the sun were to increase from T to 2T and its radius from R and 2R
  2. The momentum of a photon of energy 1 MeV in kg m/s will be
  3. Ratio of longest wavelengths corresponding to Lyman and Balmer series in hydrogen
  4. A current of 2A flows through a 2Ω resistor when connected across a battery
  5. A compass needle which is allowed to move in a horizontal plane

Topics: Ray Optics (94)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*