| ⇦ |
| ⇨ |
A missile is fired for maximum range with an initial velocity of 20 m/s. If g = 10 m/s², the range of the missile is
Options
(a) 40 m
(b) 50 m
(c) 60 m
(d) 20 m
Correct Answer:
40 m
Explanation:
For maximum range, the angle of projection, θ = 45°.
R = u² sin 2θ / g
(20)² sin ( 2 x 45°) / 10
400 x 1 / 10 = 40 m.
Related Questions: - The ratio of the acceleration for a solid sphere(mass m and radius R)rolling down
- The magnetic moment has dimensions of
- In Young’s double silt experiment, 12 fringes are observed to be formed
- A current is flowing through resistance. A potential difference of 120 V
- The transition from the state 3 n = 3 to n = 1 in a hydrogen like atom results
Question Type: Apply
(15)
Difficulty Level: Easy
(1008)
Topics: Motion in Straight Line
(93)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The ratio of the acceleration for a solid sphere(mass m and radius R)rolling down
- The magnetic moment has dimensions of
- In Young’s double silt experiment, 12 fringes are observed to be formed
- A current is flowing through resistance. A potential difference of 120 V
- The transition from the state 3 n = 3 to n = 1 in a hydrogen like atom results
Question Type: Apply (15)
Difficulty Level: Easy (1008)
Topics: Motion in Straight Line (93)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply