| ⇦ |
| ⇨ |
The induced emf in a coil of 10 H inductance in which current varies from 9 A to 4 A in 0.2 s is
Options
(a) 200 V
(b) 250 V
(c) 300 V
(d) 350 V
Correct Answer:
250 V
Explanation:
Induced emf, e = -L (di / dt)
Given, L = 10 H, Δi = 9 – 4 = 5 A,
dt = 0.2 s
emf, e = 10 × (5 / 0.2) = 250 V
Related Questions: - The fossil bone has a ¹⁴C:¹²C ratio, which is [1/16] of that in a living animal
- The displacement ‘x’ (in meter) of a particle of mass ‘m’ (in kg) moving in one
- A focal length of a lens is 10 cm. What is power of a lens in dioptre?
- A body is thrown vertically up with a velocity u.It passes three points A,B and C
- If liquid level falls in a capillary then radius of capillary will be
Topics: Electromagnetic Induction
(76)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The fossil bone has a ¹⁴C:¹²C ratio, which is [1/16] of that in a living animal
- The displacement ‘x’ (in meter) of a particle of mass ‘m’ (in kg) moving in one
- A focal length of a lens is 10 cm. What is power of a lens in dioptre?
- A body is thrown vertically up with a velocity u.It passes three points A,B and C
- If liquid level falls in a capillary then radius of capillary will be
Topics: Electromagnetic Induction (76)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply