| ⇦ |
| ⇨ |
The distance travelled by a particle starting from rest and moving with an acceleration 4/3 ms⁻², in the third second is
Options
(a) 10/3 m
(b) 19/3 m
(c) 6 m
(d) 4 m
Correct Answer:
10/3 m
Explanation:
Distance travelled in the nth second is given by tₙ = u + a/2 (2n – 1)
put u= 0, a= 4/3 ms⁻², n= 3 d= 0 + 4/ 3×2 (2 x 3 – 1) = 4/6 x 5 = 10/ 3 m
Related Questions: - Electrons used in an electron microscope are accelerated by a voltage of 25 kV
- ₆C¹⁴ absorbs an energitic neutron and emits beta particles. The resulting nucleus is
- A uniform plank of Young’s modulus Y is moved over a smooth horizontal surface
- The depletion layer in the p-n junction region is caused by
- Charge q is uniformly spread on a thin ring of radius R. The ring rotates
Topics: Motion in Straight Line
(93)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Electrons used in an electron microscope are accelerated by a voltage of 25 kV
- ₆C¹⁴ absorbs an energitic neutron and emits beta particles. The resulting nucleus is
- A uniform plank of Young’s modulus Y is moved over a smooth horizontal surface
- The depletion layer in the p-n junction region is caused by
- Charge q is uniformly spread on a thin ring of radius R. The ring rotates
Topics: Motion in Straight Line (93)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply