| ⇦ |
| ⇨ |
The distance travelled by a particle starting from rest and moving with an acceleration 4/3 ms⁻², in the third second is
Options
(a) 10/3 m
(b) 19/3 m
(c) 6 m
(d) 4 m
Correct Answer:
10/3 m
Explanation:
Distance travelled in the nth second is given by tₙ = u + a/2 (2n – 1)
put u= 0, a= 4/3 ms⁻², n= 3 d= 0 + 4/ 3×2 (2 x 3 – 1) = 4/6 x 5 = 10/ 3 m
Related Questions: - If force(F),velocity(v) and time(T) are taken as units, then the dimensions of mass are
- If the highest modulating frequency of the wave is 5 kHz, the number
- In a capillary tube water raises by 1.2 mm. The height of water that will rise
- A boat which has a speed of 5 kmh⁻¹ in still water crosses river of width 1 km long
- A 1m long wire of diameter 0.31 mm has a resistance of 4.2Ω. If it is replaced by
Topics: Motion in Straight Line
(93)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- If force(F),velocity(v) and time(T) are taken as units, then the dimensions of mass are
- If the highest modulating frequency of the wave is 5 kHz, the number
- In a capillary tube water raises by 1.2 mm. The height of water that will rise
- A boat which has a speed of 5 kmh⁻¹ in still water crosses river of width 1 km long
- A 1m long wire of diameter 0.31 mm has a resistance of 4.2Ω. If it is replaced by
Topics: Motion in Straight Line (93)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply